در حال فراخوانی آگهی های بیشتر ...
به وبسایت شاقول : بانک اطلاعات صنعت ساختمان ، جامع ترین مرجع اطلاعات خدمات و محصولات وابسته به صنعت ساختمان خوش آمدید

شاقول مرجع ساخت و ساز ایران

ده تکنولوژی ساخت و ساز آینده

سه شنبه ۴ اردیبهشت ۹۷ متفرقه
  • تصویر شماره ده تکنولوژی ساخت و ساز آینده

پیشرفت تکنولوژی در عصر حاضر با سرعت بالایی در حرکت است.امروزه بشر به فناوری ها و علومی دست یافته که شاید در گذشته دور از ذهن بشر بوده است.علم مهندسی خصوصا معندسی عمران نیز از این پیشرفت مستثنی نبوده و امروز بشر  به ساخت سازه های عظیم روی آورده است.اما جالب است بدانیم که چشم انداز پیشرفت در این زمینه در آینده چگونه است.مهندسین آینده چه مصالح و تکنولوژی را جهت ساخت ساز به کار خواهند برد.سازه ها دچار چه تغییراتی خواهند شد.در این پست میخواهیم 10تکنولوژی آینده صنعت عمران را بررسی کنیم که بسیار جالب است.تکنولوژهایی که ابداع و کشف شده اند و در آینده وارد بازار صنعت عمران خواهند شد.

 

1.استفاده از بامبو برای ساخت وساز: افزایش ساخت و ساز سریع برای گسترش و توسعه کشور ها ،منابعی همچون بتن و فولاد به سادگی در دسترس نیستند.بسیاری از شرکت های ساختمانی در حال تغییر رویه و به دنبال استفاده از بامبو در ساخت و ساز هستند.سازه های چوبی امروزه نیز بصورت برج ساخته می شوند.

2.الماس نانو: الماس سخت ترین ماده است که در طبیعت وجود دارد و به دلیل استحکام آن از جمله مصالح ساختمانی عالی محسوب می شود.محققان به تازگی با استفاده از نانو الماسی ساخته اند که بیست هزار بار از یک تار موی انسان نازک تر است و به مراتب مقاومت و استحکام بیشتری نیز دارد.

3.عایق اروژل: نود درصد این ژل را هوا تشکیل می دهد.از این رو فوق العاده سبک است .این ماده همچنین به دلیل نوع ساختار مقاومت خوبی دارد .از محصولات اروژل بعنوان عایق در ساختمان استفاده می کنند .عایق بندی این ژل چهار برابر بیشتر از فایبر گلس است.

4.چاپگر سه بعدی جاده: استفاده از این تکنولوژی در ساخت پیاده رو ها بسیار مناسب است.چرا که نگهداری و تعمیرات آن ساده است.سرعت ساخت پیاده رو ها با استفاده از این ماشین ها چند برابر حالت عادی است.

5.آسانسور چند جهته بدون کابل: مشکل فعلی آسانسور ها اشغال فضا تنها برای حرکت در یک راستاست.آسانسور های جدید به دلیل بدون کابل بودن می توانند در جهت ها و راستای مختلفی حرکت کنند.

6.رنگ خورشیدی: با اینکه پنل های خورشیدی بسیار بزرگ هستند.اما آنچنان پر قدرت نیستند.محققان رنگی را برای استفاده روی سلول های خورشیدی ابداع کردند که از نانو ذرات مس و فسفر ساخته شده است.

7.شهر های عمودی : گفته می شود که جمعیت جهان در سال 2050 به بیش از 9.6 میلیارد نفر می رسد. بعضی از شرکت های ساختمانی ،دست به ساخت سازه هایی زدند که مسکونی- تجاری-اداری هستند.و همچنین دارای مراکز خرید هستند.

8.بتن هوشمند: تجمع آب در سطح جاد ها و همچنین خیس بودن بتن در کنار هم منجر به آسیب دیدن زیر ساخت ها می شود. محققان آسفالتی ساختند که می تواند آب را جذب کند و از این رو از تجمع آب در سطح جاده ها و وارد شدن خسارت جلوگیری کند.

9.آجر های هوشمند: شکل ظلاهری این آجر ها مشابه لوگوی اسباب بازی است.این آجر ها از بتن ساخته شده اند.و دقیقا مانند اجزای یک پازل کنار هم قرار می گیرند.استفاده از این آجر ها سبب حذف درای وال ها و رنگ کردن می شود.

10.ساخت و ساز با ربات موریانه: موریانه ها قادرند سازه هایی بسیار بزرگ بدون هیچ گونه نظارتی بسازند .با توجه به این موضوع ،محققان دانشگاه هاروارد  ربات هایی به شکل موریانه ساخته اند که قادر به ساخت سازه هایی با استفاد از طرح اولیه هستند.

نشر با ذکر منبع بلا مانع است.

  ثبت آگهی رایگان